29 Mayıs 2024

Hakkımızda

Acil Tıp Kliniği ve Acil Servis

80’ li yılların ortalarında özellikle de trafik kazazedelerine yönelik gezici ambulans ekipleriyle başlayıp, 077 Hızır Acil Servis sistemi ile devam eden organizasyonlar, günümüz Acil Sağlık Hizmetleri anlayışının temellerini oluşturmuştur.

İlk Acil Tıp Ana Bilim Dalının 1970 yılında Amerika’ da Cincinatti Üniversitesinde kurulmasından tam 23 yıl sonra, 1993 yılında yayınlanan resmi gazete ile Türk Tıp Klinik branşları arasına, bu branş da girmiştir. Başlangıçta “İlk ve Acil Yardım” adı ile anılan bu branş, sonraları “Acil Tıp” adıyla anılmaya başlanmıştır.

Kuruluşu 2002 yılına dayanan hastanemizin, bünyesinde yer alan Acil servisimiz 30.08.2011 tarihi itibariyle Acil Tıp Kliniği olarak tescil edilmiş olup, ortalama 2.7 milyonluk bir nüfus bölgesine hizmet vermektedir. 2016 yılı itibariyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermeye başlayan kurumumuzdaki bir çok klinik branştan biri olan Acil Tıp Kliniğinin temel amacı; kaliteli tıbbı hizmet sunma yanında, iyi birer akademisyen yetiştirmektir.

Acil Tıp Kliniği ve Eğitim Anlayışı

Klinik İdari ve Eğitim sorumlusu Prof. Dr. Serkan Emre Eroğlu başkanlığında, Doç. Dr. Gökhan Aksel, Doç. Dr. Abdullah Algın, Doç. Dr. Serdar Özdemir ve Doç. Dr. İbrahim Altunok ile birlikte yürütülen eğitim programı 7/24 olarak tasarlanmış olup, klasik eğitim kalıplarından uzak; yenilikçi ve yaratıcı olma iddiasındadır. Bu amaçla, “Komite” şeklinde biçimlendirilmiş klasik ders saatleri yanında, yürütülen diğer eğitsel faaliyetler;

 1. Vaka tartışmaları,
 2. Tıbbi literatür günleri,
 3. Mesai saatleri dışına yapılandırılan yayın kulüpleri,
 4. Serbest kürsü ve Komisyon çalışmaları
  1. Acil Servis Yönetimi ve Mevzuat’ ı Komisyonu
  2. Akademik planlama ve İleri Eğitim modelleri Komisyonu
  3. Sosyal faaliyetler ve Organizasyon yönetimi Komisyonu
 5. Ümraniye Sürekli Tıp eğitimi Akademik Toplantıları (ÜSTAT)
  1. ÜSTAT Oryantasyon Kursu
  2. ÜSTAT Vaka Simulasyonları
  3. ÜSTAT çalıştayları
  4. ÜSTAT pecha-kucha geceleri

İleriki dönemde çeşitliliğinin ve araçlarının genişlemesi planlanan Klinik içi eğitsel faaliyetlere ek olarak; Eğitimin ve Acil Tıbbın temsil edileceği her organizasyona katılım sağlama amacımız da devam ettirilecektir.

Acil Tıp Kliniği ve Acil Servis işleyişi

Kliniğimize ait Acil Servisimiz, müracaat eden hastaların gerekli tıbbi müdahaleyi; aldıkları triyaj kategorisi çerçevesinde, zamanında ve eksiksiz olarak almasını hedefleyen 24 saat kesintisiz acil hizmeti veren bir servistir.

Yan dalları ile birlikte tam teşekküllü Üniversite hastanesi özelliği ve coğrafi konumu ile yakın çevrede başka bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmamasının da etkisiyle, hastanemize olan başvurulara ait hasta çeşitliliği ve sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak Acil servisimize başvuran hasta sayısı da günden güne artmış ve artmaya da devam etmektedir. Öyle ki, yıllık hasta sayısı 2007 yılında 220.000, 2009 da 420.000, 2015 yılında 509.000 ve günümüzde 600.000 civarında Acil Servis hasta bakısı gerçekleştirilmektedir. Geniş hasta spektrumunun da etkisiyle, eğitimleri noksansız ve kaliteli tıbbi bakı sağlayabilecek tecrübesi yüksek hekimlerin yetiştirilmesinde ülkemiz tıbbına ciddi destek sağlamaktadır.

Acil Servisimiz, kendisinin verimli çalışmasını sağlayan ve 24 saat esasına göre çalışan destek bölümleri ile birlikte -1. Kat’ da yer almakta olup, her birim kendi alanında deneyimli tıbbi kadro ile hizmet vermektedir. Acil Servis bünyesinde yer alan başlıca bakı alanları: Acil Servis Triaj Alanı, Yeşil Alan Poliklinikleri, Sarı Muayene Alanı, Kritik Bakı Alanı ve Yakın Gözlem Alanı, Travma Muayene ve Müdahale Alanı, farklandırılmış yapılandırma ile Acil Servis Gözlem Alanları olup; bu ve bu alanların destek bölümlerinde toplam 70 doktor, 60 hemşire, 54 diğer sağlık personeli ve 34 veri giriş personeli çalışmaktadır.

Kliniğimiz, Acil Servise başvuran her hastanın en uygun ve en hızlı tedaviyi güncel ve bilimsel kılavuzlara uygun olarak alması için çalışmalarına devam edecektir.

Prof. Dr. Serkan Emre Eroğlu

Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu

Ulaşım – İletişim:

 • Adres: Elmalıkent Mahallesi Adem Yavuz Cad. No:1 Ümraniye / İstanbul
 • Santral: (216) 632 18 18
 • Acil Tıp Kliniği Dahili Hatları: 1402-1403-1431