29 Mayıs 2024

#Akut #Rinosinüzit de Ne zaman #Antibiyotik verilmeli ? #FOAMedtr

0

Akut Rinosinüzit

Viral enfeksiyon, allerjen veya irritan madde maruziyeti sonucu nazal mukoza ve paranazal sinüs kavitesinin genellikle kendini sınırlayan enfeksiyonudur.

Klinik semptomlar; nazal konjesyon ve obstrüksiyon, pürülan burun akıntısı, maksiller ağrı, fasiyal ağrı veya baskı hissi, ateş yüksekliği, yorgunluk, öksürük,  kulakta basınç veya dolgunluk hissi, baş ağrısıdır.

Semptom süresi 33 güne kadar uzayabilir ama çoğu vakada 1 haftada iyileşme görülür.

Akut bakteriyel rinosinüzit ise genellikle viral üst solunum yolu enfeksiyonu sonucu mukozal atılımın azalması ile sinüs ostiumlarının obstrüksiyonu sonrası sekonder bakteriyel enfeksiyon şeklinde gelişir.

Bu viral enfeksiyonların sadece %2’si bakteriyel enfeksiyonla komplike olur.

Viral bakteriyel enfeksiyon ayrımına ve tedavi yöntemine yardımcı olmadığı için görüntüleme yöntemine gerek yoktur.

Bakteriyel enfeksiyona yönelik basit ve hassas bir tanısal yöntem olmadığı için viral-bakteriyel ayrımında klinik kılavuzlar klinik bulgu ve semptomların kullanımını önermektedir.

Boğaz Ağrısı

Bu seçme bilgi,  Uzman Doktor Celil Alkan  ın 10 Ekim 2017 tarihinde, teorik derslerimiz kapsamında gerçekleştirdiği klinik içi sunumdan alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.