19 Temmuz 2024

Bir Sonuç ve Düşündürdükleri: Ümraniye Acil Kedileri Projesi

0

Acilin en yoğun olduğu saatlerden birinde her hastaya yetişebilme telaşı içinde mücadele verdik bir hasta yakınıyla. Manzara çok da yabancı değildi aslında. Farkında değildi yarattığı kaosun ‘kendi hastası dahil’ tüm hastaların tıbbi bakımlarını geciktirdiğinin ve sonuç malum ‘beyaz kod’.

Uzlaştırıcı aracılığı ile konuştuktan sonra bizi anlayan, yarattığı kaostan dolayı pişman olan hasta yakınından, sağlıklı iletişim kurmanın en temel araçlarından birinin önyargı bariyerini kaldırmak olduğunun önemini kamuoyuna anlatmak için kedi maması talep ettik.

Büyük şehirlerde binlerce nüfusun arasında kendisine barınak bulamayan, çoğu zaman aç olan sevgili dostlarımız ellerimizde mamaları görünce koşarak yanımıza geldiler. Onları izlemek, hareketlerinden anlam çıkarmak, bizim gibi yürümeyen, bizim gibi beslenmeyen, görünüşü, davranışlarıyla tamamen farklı fakat önyargısız olan bir canlı ile iletişim kurabilmenin keyfini yaşadık.

Sadece doktor-hasta-hasta yakını ilişkisinde değil, sosyal temas zorunluluğunun olduğu her alanda birbirimizi dinlemenin, anlamaya çalışmanın önemini dile getirmenin mutluluğu içindeyiz.

Bu sosyal projenin güzel kapılar açması, kedilerimiz aracılığıyla kendimizi ifade etmeye çalıştığımız kişilerin sayısının artması dileğiyle.

Yalnız unutmayalım, her beyaz kod’u böyle sonlandıramayız. Klinik olarak, şiddete sıfır tolerans demeye devam edeceğiz…

Sevgi ve Saygılarımızla…

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.