15 Haziran 2024

Simülasyon Destekli Yaşam Desteği Kursumuz gerçekleştirildi…

0

Ümraniye Sürekli Tıp eğitimi Akademik Toplantıları olarak da bilinen ÜSTAT kurslarımızın modülleri arasında yer alan “Yaşam Desteği Modülü” 28 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Yaklaşık 4 senedir yapılan, ana hedef kitlesi acil hekimleri olsa da, geçmişte Aile hekimliği ve İç hastalıkları hekimleri ile hemşirelerine ve Tıp Fakültesi öğrencilerine verilen bu kursun son katılımcıları SBÜ Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Asistanları idi.

SİMTOKS, Afet, Aritmi, USG, Oryantasyon vb. pek çok modülü barındıran ÜSTAT’ın en sık tekrarlanan kursu olan “Yaşam Desteği Modülü” nün hazırlık ve gerçekleştirilmesinde; ÜSTAT Kurs Direktörlüğünü de yapan klinik sorumlumuz Doç. Dr. Serkan Emre Eroğlu, Doç. Dr. Gökhan Aksel, Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Algın, Uzm. Dr. Kamil Kokulu, Uzm. Dr. Serdar Özdemir çeşitli görevleri aldı.

Tam Gün süren eğitimlerin ilk bölümünde, Havayolu ve Temel Yaşam Desteği, İleri Yaşam Desteği ve Postresusitatif Bakım gibi kısmi uygulama gösterimli teorik sunumlar, ikinci bölümünde ise Simülasyon uygulamaları ve geri bildirim yer aldı.

Bu kursa olan destekleri sebebi ile İstanbul Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ve başta Dr. Fatih Karaaslan olmak üzere SIMMERK yetkililerine, Doç. Dr. Şahin Çolak, Doç. Dr. Tuba C. Öztürk, Dr. Öğretim Görevlisi Kurtuluş Açıksarı, Uzm. Dr. Abdullah İbrahim, Uzm. Dr. Aykut Er’e ve elbette kursiyerlerimize teşekkür ederiz.

Simülasyon tabanlı ÜSTAT kurslarımız gelecek sene de devam edecek olup özellikle de Anadolu yakası hekim ve hemşirelerine kontenjan ayrılacaktır. Bu vesile ile bildirmek isteriz ki, bir Tıp Fakültesine ait 6. sınıf öğrencilerinin tamamının da bu eğitimlerden yararlanması konusunda anlaşmaya varılmıştır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.