29 Mayıs 2024

Babalar Günü Kutlu Olsun

0

Sonora Smart Dodd, 1882 yılında Arkansas’da doğdu. Annesi Ellen öldüğünde Sonora 16 yaşındaydı. Beş erkek kardeşini, babasıyla birlikte büyütmek zorunda kaldı. Sonora’nın annesinin bu ikinci evliliğiydi ve ilk evliliğinden de üç çocuğu vardı.

Sonora’nın babası William Jackson Smart, iki defa evlenen ve iki eşini de kaybederek iki defa dul kalan bir savaş gazisiydi. İlk eşi Elizabeth’ten beş çocuğu vardı. İki eşinden toplam 14 çocuğu olan William Jackson Smart, kızı Sonara’nın ifadesiyle “Hem kendisine hem de kız ve erkek kardeşlerine hem annelik hem babalık yapmıştı.”

William Jackson Smart 1842 yılında Arkansas’da doğdu. Kayıtlara göre 1863 yılında Kuzey Birliği askerleri arasında ismi geçiyordu. Bu garip bir durumdu çünkü Arkansas Güney Konfederasyonu’na bağlıydı. Daha sonra yapılan araştırmalarda William’ın 1862’de Pea Rich muharebesinde Konfederasyon için yük taşıyan bir treni sürdüğü sırada esir alındığı görüldü. William, bir savaş esiri kampında tutulmak yerine kuzey davasına katılmayı seçmişti.

Amerikan İç Savaşı, çabuk bitmesi öngörüldüğü halde dört yıl sürmüş ve 600.000 kişinin hayatını kaybetmesine yol açmıştı. I. Dünya Savaşı’nda 110.000, Vietnam Savaşı’nda yaklaşık 60.000 Amerikalı’nın öldüğü düşünülürse, Amerikan İç Savaşı’nın toplumsal travmasının ağırlığı anlaşılabilir.

Endüstriyel olarak gelişmiş Kuzey Eyaletleri’nin serbest iş gücü ihtiyacıyla, zenginliği pamuk, tütün ve şeker kamışı tarımına dayalı Güney Eyaletleri’nin Afrikalı köle ihtiyacı iç savaşın temel nedeniydi. Kuzey’in galibiyetiyle sonuçlanan ve köleliğin kaldırılmasına yol açan savaşın ardından bir yeniden birleşme ve toparlanma çabası başladı.

Bugün kutladığımız “Anneler Günü”, İç Savaş sonrası dönemin barış ve uzlaşma kampanyalarından kaynaklanıyor. 1860’lı yıllarda aktivist Ann Reeves Jarvis’in çağrısıyla, bölünmüş bir Batı Virginia kasabası Konfederasyon ve Birlik askerlerinin annelerini bir araya getiren “Anneler İş Günleri” ni kutladı. 1908 yılına kadar anneler günü tüm ülkede kutlanan bir gün haline gelemedi. Ann Reeves Jardis’in kızı Anna Jardis annesini onurlandırmak amacıyla Anneler Gününü ülke genelinde bir özel gün yapmak için çabaladı. 1909’da 45 eyalet anneler gününü kutlamayı benimsedi ve 1914’te Başkan Woodrow Wilson, Mayıs ayının ikinci Pazar gününü “o hassas, nazik ordu, Amerika’nın anneleri” onuruna bir tatil haline getiren bir kararı onayladı.

Sonora, anneler gününden ilham alarak babasının doğum günü olan 5 Haziran’ı babalar günü olarak kutlanmasını önerdi. Sonradan göç ederek yaşadıkları Wasington yakınlarındaki Spokane’de ilk babalar günü kutlaması, hazırlıklardaki gecikmelerden dolayı 1910 yılında Haziran ayının 19’unda kutlandı. Yerel siyasetçilerini dikkatini çeken bu kutlama Amerikan Kongresine taşındı. 1916’da Başkan Woodrow Wilson Washington’u ziyareti sırasında Spokane’de Babalar Günü’nü kutladı.

Sonora’nın 96 yaşında ölümünden altı yıl önce, 1972’de Başkan Richard Nixon Haziran’ın üçüncü Pazar gününü tüm ülkede Babalar Günü olduğunu ilan eden bir Kongre kararı imzaladı.

Her haziran ayının üçüncü Pazar günü, ülkemizde de babalar günü olarak kutlanmaktadır.

***

Pandemi sürecinde sağlık çalışanları babalar çocuklarından ayrılmasınlar çok emek sarfettiler, kendi çocuklarından uzak kalabildiler. Corona pandemisi sonrası yeni normların geliştiği bu günlerde artık babalar daha fazla çocuklarıyla beraber. Tüm sağlık çalışanlarının babalar günü kutlu olsun.

Kaynaklar:

  1. https://www.history.com/news/man-who-inspired-fathers-day-civil-war-vet-single-dad?li_source=LI&li_medium=m2m-rcw-history
  2. https://www.history.com/topics/holidays/fathers-day

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.